Kniha Jiřího Šestáka objevným a poutavým románovým způsobem domýšlí pozoruhodný životní příběh markomanské královny Fritigil, související se zapomenutou kapitolou prehistorie křesťanství na našem území. Kniha líčí jak dramatické bitevní scény, tak uvádí do vnitřního duchovního světa významné panovnice, která dychtí po vzdělání a poznání pravdy. Zároveň také nabízí vhled do diplomatických, teologických a spirituálních zápasů v tehdejším centru latinského křesťanství kolem milánského arcibiskupa Ambrože, duchovního učitele „otce Západu“ svatého Augustina. Kniha otevírá zajímavé pohledy na málo známé křižovatky duchovních i politických dějin Evropy.
Tomáš Halík, teolog, sociolog
Jiří Šesták vydává v poměrně krátké době již své třetí románové literární dílo – Kristus jde na sever. Jeho nová kniha přivádí čtenáře na středoevropskou scénu druhé poloviny 4. století n. l., ve kterém se teprve formovaly její křesťanské kořeny. Fritigil, královna a vojevůdkyně mocného kmenového svazu Markomanů, se začne zajímat o křesťanství. Proč? Jen proto, aby se opřela o moc římského impéria proti nájezdům Hunů z východu? Jde královně Fritigil pouze o jakýsi politický kalkul, iniciovaný snahou o získání smlouvy o pomoci křesťanského Říma, nebo se její zájem začne rozvíjet v něco mnohem hlubšího, osobnějšího a niternějšího? Čtivost knihy zaručuje autorova krása jazyka a styl psaní; ať už ji otevřete na jakékoliv stránce, uchvátí vás tak, že ji neodložíte, dokud ji nedočtete až do konce.
Karel Skalický, teolog, filosof
O poslední markomanské královně Fritigil, vládnoucí i na našich územích, se nám bohužel dochovalo velmi málo historických pramenů. Ale díky těm několika literárním dokladům a archeologickým nálezům, jež máme k dispozici, můžeme přes závoj našeho nevědění zahlédnout obrysy fascinující osobnosti, která se dokázala přesně zorientovat ve své dějinné situaci a porozumět výzvám přelomové doby, v níž žila. Jiří Šesták oživuje postavu královny Fritigil před očima čtenáře v poutavé a historicky uvěřitelné podobě. Příběh je nejenom strhujícím vyprávěním, které nás přenáší do časů dávno minulých na křídlech literární imaginace, ale i odvážným pokusem o rekonstrukci, založeným na pečlivém studiu reálií a historických pramenů.
Václav Němec, filosof